Yavaşla

Daha azını yaparak, Harvard Üniversitesi’nden daha fazlasını al.

Değerli Harvard Öğrencisi,

Harvard Üniversitesi’nde eğitim almaya hak kazanan öğrenciler, önceki okullarında elde ettikleri akademik ve sosyal altyapıları değerlendirilerek kabul edilirler. Umarız ki mükemmellik arayışı, güçlü karakteriniz, akademik çalışma ve ders dışı etkinliklere zaman ayırma becerisi gibi Size değer katan tüm bu yetkinlikler artarak devam eder.

Üniversite lise öğreniminden birçok açıdan farklı olduğu için Üniversiteye başlamadan edindiğiniz bazı alışkanlıklar burada Size yararlı olmayabilir. Sizin için önemli olan aktivitelere odaklanırsanız, daha fazla başarılı olabilirsiniz, ancak zamanınızı gerçekten sevdiğiniz daha az konuya ayırın. Okul bittikten sonra üstleneceğiniz liderlik rolünden ziyade ders dışı etkinliklere katılmak Sizi akademik ve kariyer açısından da destekler. Hatta insanlarla kurduğunuz ilişkiler, Üniversite sonrası yaşamınıza alacağınız derslerden daha fazla katkıda bulunabilir.

Bu mektup Harvard Üniversitesinden nasıl en iyi şekilde yararlanabileceğinize dair bazı öneriler sunmaktadır. Bu öneriler, “daha fazla şey yapmak” ve “bazı olasılıkları bir kenara bırakmak” arasında kalacağınız zor seçimler yapmayı gerektirebilir. Daha geniş anlamda bu öneriler, belki de üniversite bittikten uzun yıllar sonra daha doyurucu hayatlar yaşamaya başlamanız içindir. Lisede akademik seçenekler sınırlıdır, çoğu Harvard öğrencisi neredeyse başka hiçbir seçenekleri olmayan bu liste içerisinden en çok talep göreni seçtiler. Yaptıkları pek çok aktiviteyi üniversiteye kabul dosyalarında daha şık duracağı yönünde danışmanları tarafından yönlendirildikleri için yaptılar. Oysa ki hayatta mesleğimiz dışında yaptığımız her şeyin ucunda bir ödül olduğu için değil de istediğimiz için yaparız. Tabii ki bu okulda da burada yaptıklarınızı göstersin diye notlar ve transkriptler vereceğiz ama içlerinde en önemli, size en değer katmış, size şekil vermiş olanlar hiçbir kağıt üzerine değil sizlerin akıllarına ve ruhlarına kayıtlanacaktır.

Size Kredi transfer sistemini sunup, Yan Dal Programının avantajlarından bahsetmek ve sonrasında kabul etmemenizi veya bu programları takip etmemenizi söylemek bizi ikiyüzlü gösterebilir, ama öğrenmeniz gereken en önemli şey, Size en uygun olan seçimi yapmak, programınızda esneklik sağlamak, dersler kadar arkadaşlarınıza da vakit ayırmaktır. Yavaşlamayı düşünmenizi ve faaliyetlerinizi sınırlandırmanızı önerirken amacım kendinize çizdiğiniz yolda, olağandışı mükemmelliğin peşinde koştuğunuz yüksek kazanımlarınızdan sizi alıkoymak değil. Eğer kendinize neyi ne için yaptığınızı bile gözden geçirmek için vakit bulamayacağınız aktivite listeleri yapmak yerine, eğlenmek için, huzur bulmak için, yalnız kalmak için biraz zaman bıraktığınızda, işte o hedeflediğiniz, alanınızdaki birinci kademe işi ortaya koymak için gereken eforu sağlamanız daha olasıdır.

Size

İşte bu aşamada düşünülmesi gereken bazı öneriler var. Sizi tanıyan, seven çevrenizdeki insanlarla, Danışmanlarınızla görüşün, sonra kendiniz değerlendirmesini yapın. Unutmayın ki hayatınızı belirleyecek olan Sizin kararlarınızdır.

 • Akademik Programınızın ayrıntılarını zamanı gelmeden öğrenmeye çalışmayın. Tabi ki Alanınızdaki öğrenim göreceğiniz dersleri incelemek, Mezuniyet için gerekli şartları sağlamak için Öğrenci El Kitabının önemli bölümlerini okumak gibi hedeflerle çalışmalarınızı önceden planlamak istemeniz çok doğal, fakat 4. Yılın derslerini birinci sınıftayken bilmenize gerek yok.

Dönem başladığında alacağınız dört dersinizi de bilmek zorunda değilsiniz, çünkü dönemin ilk haftasında ilgilendiğiniz derslere girerek ders programınızda değişiklikler yapabileceksiniz.

Üniversiteye başladığınızda, alanınızın şartlarını ve temel gerekliliklerini anladığınızı gösteren bir “Çalışma Planı” doldurmanızı isteriz. Bu çalışma planı, Danışmanınız ve Sizin onayınızdan geçer. Formda listelenen derslerden aldığınızda, alanınızın gerektirdiği kredi ve dereceyi almayı da onaylamış olursunuz. O dersleri almak zorunda değilsiniz, pratikte neredeyse hiçbir birinci sınıf öğrencisi çalışma planına göre hemen mezun öğrenci olmuyor. İlgi alanları değişebilir, yeni dersler açılabilir, Ders Kataloğundaki dersler yenilenecek veya yeni Öğretim Elemanları göreve başlayacaktır. İlgi alanınızın ve alacağınız derslerin değişebileceğini göz önünde bulundurun. Başladığınız andan itibaren bilmelisiniz ki Katalogda yapılacak değişikliklere Sizin değişen ilgi alanlarınız da eklenecektir. Her dönemin başında dosyaladığınız Çalışma Kartı, Çalışma Planınızdan farklılık gösterebilir, ancak orijinal Çalışma Planınızda yer alan Mezuniyet Şartlarını yerine getirmek Sizin sorumluluğunuzdadır.

 • Kredi Transfer Programı ile üç yıl içerisinde mezun olmaya karar vermeden önce iyi düşünün. Harvard Üniversitesi’ne yeni girmiş birinci sınıf öğrencilerinin çoğu, daha lisedeyken Üniversite seviyesindeki dersleri alıp bu derslerden muaf olmaya hak kazanmıştır. Bu öğrencilerden çoğu dört yıl boyunca Harvard Üniversitesi’nde kalmayı tercih ederler. Yaklaşık 55 öğrenci 3 yılda Lisans mezuniyet şartlarını yerine getirir, fakat Yüksek Lisans derecesini almak ve erken ayrılmak istemedikleri için 4 yılda bitirmeyi seçerler.

Akademik anlamda, her öğrenci dört yılda yoğun ders programından yararlanma, uzmanlaşmak için kendi bölümünden veya başka bir bölümden ders alma imkanı vardır. Üniversiteden mezun olmak için eşsiz bir fırsat sunulmaktadır. Kredi Transferi çok disiplinli veya disiplinler arası ilgi alanları olan öğrenciler için problem yaratır. Tarih veya Fizik üzerine öğrenim görmek konusunda emin değilseniz, Üniversite seviyesinde konuları görmeden önce karar vermek için 3 yıllık bir program Sizin için uygun olabilir. Psikoloji ve Bilgisayar gibi iki ayrı alanı birleştirmek istiyorsanız, iki alanın derslerini vermek ve entelektüel açıdan zihninizde olgunlaşmasını için zamana ihtiyacınız vardır.

Erken mezun olmayı planlamak risksiz görünebilir, ancak bu seçenek üzerinde durmak her dönem seçimlerinizi sınırlayabilir. Henüz alanda gerekli yetkinliği kazanmamışken, özellikle deneme ve keşif sürenizin olduğu Üniversitenin birinci yılında erken mezun olma planı yapmak akademik programınızı saptırabilir. Dört yılda bitirirseniz, yükünüzün hafiflediğini görürsünüz. Akademik açıdan hızlı ilerlemek eğitiminize katkı sağlamaz, aksine yavaş ilerlediğinizde size daha çok değer katar.

3 yılda mezun olmak para açısından tasarruf etme avantajı sağlar. Harvard Üniversitesinin finansal yardım programında yapılan son düzenlemeler sayesinde mali nedenlerle Üniversite’yi 3 yılda bitirme durumları azaldı. 3 yıl boyunca aldığınız eğitimle 21 yaşında hayata başlamak sizin için bir kayıp olabilir. Oysa ki 1 yıl daha eğitim alıp hayata 22 yaşında başlamak Sizin için daha verimli olabilir.

İşletme ve Tıp Okulları dahil Mesleki Okullar kısaltılmış ve yoğun bir Lisans eğitiminden çok daha deneyimli ve dolu bir transkripti tercih ederler. 3 yılda mezun olmayı seçerseniz, mezun olmak veya mesleki alanda bir okula devam etme olasılığını bir değerlendirin. O aşamada okul yerine iş veya seyahati tercih etmek ve akademik programı hızla bitirmenin zararını görebilirsiniz.

 • Mezun olmadan önce Harvard Üniversitesi’ne bir dönem veya eğitim yılı ara verirseniz, yanlış bir şey yaptığınızı düşünmeyin.

Motivasyonunuz azalmışsa veya notlarınız düşmüş ya da öğrenim gördüğünüz alana ilginizi yitirmişseniz, kendinizi yenilemek ve enerjiniz toplamak için ara verin. Harvard Üniversitesi gönüllü gönüllü olarak ara vermeye karşı ılımlı bir yaklaşım sergiler. Belgeleri zamanında dosyalarsanız yeniden kayıt olma ve hatta yurtta sizin için ayrılmış bir oda hakkınız bulunmaktadır. Belirli bir ara verdikten sonra öğrenciler daha verimli çalışırlar.

 • Yurtdışında öğrenim görmek veya çalışmak hem Harvard’daki Üniversite hayatınız hem de kişisel gelişiminiz için yeni bir fırsat ve bakış açısı kazandırır. Üniversitede başarılı olan ve keyif alan, ancak akademik ortamın dışına çıkıp yeni şeyler keşfetmek isteyen öğrenciler için Yurtdışında öğrenim görmek veya çalışmak çok iyi bir fırsattır. Bir yıllık çalışma ve değerlendirme sürecinden sonra Harvard Üniversitesi Size yararlı olacak yurtdışı eğitim olanaklarını sunar. Yabancı ülke deneyimi ile alanınızdaki saha çalışmalarını takip edebilir, profesyonel bir ofiste çalışabilir, entelektüel açıdan ufkunuzu genişletebilir ve yabancı dilinizi geliştirebilirsiniz.
 • Okul hayatı dışında zamanlar planlamak üretkenliğinizi arttırır. Okul dışına çıkmak, gerçek hayatta olmak, başarısızlıklar dahi yaşansa size bambaşka ufuklar açar. Bir süre ara verdiğinizde Sizi ailenizle zor bir duruma sokabilir, aileniz başarısız olduğunuzu veya Harvard Üniversitesi’ndeki kariyer hedefinize daha az odaklandığınızı düşünebilir. Kariyer ofisi ara verme süreniz için yapıcı bir plan ile Size destek verebilir. Bölüm Danışmanlarınız, Uzman Öğretim görevlileri, Asistanlar, Rehberlik danışmanları kararınızı gözden geçirmenizi ve diğer insanlara nasıl açıklayacağınız konusunda yardım edebilirler. Ebeveynler eğer ayrılırsanız tekrar dönmeyeceğiniz konusunda endişelenebilirler. Harvard Üniversitesi’nden ortalama 6 yılda mezun olunabilir. %97 olan bu oran ülkedeki en fazla orandır. Bazı öğrenciler ise sağlık problemleri veya ailevi nedenlerden dolayı 6 yıldan daha fazla sürede mezun olurlar.
 • Bütünleşik alan mezuniyeti konusunda dikkatli olun. Harvard Üniversitesi’nde öğrenim görürken birçok öğrenci aynı anda birden çok bölüme yoğunlaşmak istemektedir, ancak bunu yapmaları için herhangi bir neden yoktur. Örneğin, birçok bilim öğrencisi müziğe yakın ilgi duyarlar. Bir öğrencinin ilk isteği çift ana dala kayıt olmak, fakat bu konsept müfredatımızda yer almaz. Bütünleştirilmiş alan ise iki alanı birleştiren bir program ve iki alan arasında köprü kuran bir araştırma tezini hedefler. Başka bir deyişle, bütünleştirilmiş alan X ve Y alanlarının ortak noktalarına ilgi duyan kişiler için uygundur, ayrı ayrı X ve Y alanlarına değil. İki alana ilgi duyuyorsanız, bir alanı ana dal olarak seçerek diğer alandan da seçmeli dersler alabilirsiniz. İkinci alanın bağlı olduğu Fakülteden almanız gereken derslerle ilgili tavsiye alabilirsiniz. Bütünleşik alanın genelde çok sıkı şartları vardır, Siz ve diğer iki bölüm şartlarda anlaşmışsanız, herhangi bir değişiklikte her üç tarafın da koordinasyonunu gerektirir. Aslında, Diplomanızda iki bölümün adının yazması Size çok yarar sağlamaz.

Kuşkusuz bu öneriye birkaç istisna vardır. Bazı yabancı ülkelerden gelen öğrenciler için diplomalarında bilimsel veya teknik bir alanın yazması faydalı olabilir. Bazı bölümler ise mezuniyeti beklemediğiniz ama o alana ilgi duyan öğrenciler için açılan bölümler de vardır. Kadın çalışmaları gibi bazı bölümler bütünleşik bölüm oluşturmak için başka bölümlerle birleştirilir.

 • Belirli bir bölümün Sizin birçok ilgi alanınıza yönelik olacağını düşünmeyin. Öğrenciler ilgi duydukları akademik alan konusunda karar veremediklerinde, belirli bölümlere yönelmek isterler. Daha fazla alanda enerji harcamak yerine örnek derslere katılıp Danışmanlardan tavsiye almak, hangi alanın Size en uygun olduğuna karar vermenize ve akademik alanda yavaş ama konuları benimseyerek ilerlemenizi sağlayacaktır. Bütünleşik alanlar gibi temel hedefleriniz belirli bir bölüm altında çalışma planı olmadan başarılabilir. Belirli bölümler alanınıza entelektüel bütünlük kattığında yararlı olabilir, ancak mevcut akademik bölümlerle uyuşmamaktadır.
 • Bölüm değiştirmekten ya da non honors programına geçmekten korkmayın. Bazen öğrenciler alan değiştirmekten çekinirler çünkü sevmedikleri bölümde olabilecekleri “sadece” birkaç dersi vardır veya yeni bir alanda diğer öğrencilerin başarabildikleri başka ancak kendilerinin başaramadıkları alana geç başlayacakları için yeni bir alana geçmeye cesaret edemezler. Eski alanda kalıp motivasyonu düşürmek veya yeni alana duyulan ilgi arasında kalmak mantıksızdır.

Diğer taraftan Harvard Üniversitesi’ne başladıktan sonra kaydolduğunuz bölümü sevmediğinizi fark ettiyseniz, o alanda non honors programı bitirme seçeneği vardır. Honor Programları, öğrencileri belirli bir alanda uzmanlaştırmak ve bağımsız araştırmaları yürütmek için tasarlanmıştır, fakat bir alanda yoğun çalıştıklarında bazı öğrenciler entelektüel açıdan farklı yönlerde geliştiklerini fark edebilirler. Bu durumda seçtiğiniz bir alanda ilerlemek, esneklik, ders alma olanağı ve diğer alanlarda bağımsız çalışmak yürütme avantajlarını sunar.

 • Profesyonel hayata katkı sağlasın diye tüm takviye eğitimleri kendi alanınızdan seçmeyin. Bir alanın kariyerinizde ilerleme açısından en iyi alan olduğunu düşünmek yanlıştır. Ekonomi bölümünde öğrenim gören birçok öğrenci, bölümün kendilerini iş hayatına hazırlayacağını düşünür ya da Biyoloji Bölümü öğrencisi Tıp Bölümüne hazırlanacağını düşünür. Bu düşünceler yanlıştır, sanat eğitimi almanızı engeller. Tarih, sanat, beşeri bilimler gibi sevdiğiniz başka bir alanda eğitimler almak entelektüel seviyenizi artırarak farklı bir görüş geliştirmenizi sağlar. Mesleki okullar özellikle kendini hem sosyal hem akademik alanlarda geliştirmiş öğrencileri tercih ederler. Kariyer Ofisi, Sizi bu okullara hazırlanma ve seçme anlamında tavsiyelerde bulunabilir.
 • Size daha çok seçenek sağlayacak, daha esnek seçenekleriniz olsun. Bu en önemli tavsiyelerden biridir. Seçme özgürlüğünüz olduğunu fark edin, ders seçme, Pazar Gününüzü değerlendirme olanağınızın farkında olun. Özgürlüğünüzü harcayan yoğun bir programdan ziyade, size isteğinizi yapabilme ve kendinize vakit ayırmanızı sağlayan programlar yapın. Hayatınızın geri kalanında kitap okuyacak, müzikle ilgilenecek veya akşam eğitimlerine katılacaksınız. Tüm bunları ilgilendiğiniz ve istediğiniz için gerçekleştirmelisiniz. Boş zaman doldurulması gereken bir boşluk değildir, zihninizi dinlendirerek yaratıcı olmanızı sağlar.
 • Programınızı sıkıştırmayın, mezuniyet sonrasında da yapabileceğiniz seçenekler var. Burada öğrenim görürken geç de olsa Tıp Okuluna gitmeye karar verirseniz, Tıp Hazırlık derslerini Bölüm derslerinizle aynı anda alıp programınızı sıkıştırmayın. Yavaşlayın, o dersleri dikkatinizi tam odakladığınız zaman da alabilirsiniz. Örneğin; Müzik Bölümü öğrencisiyken Arkeoloji Bölümüyle ilgilenmeye başladıysanız, alan değiştirmeyi düşünmeyin. Arkeoloji bölümünden bir veya iki ders alıp mezun olduktan sonra, ikinci öğretimde, yaz okulunda daha fazla ders alabilirsiniz. Hatta daha da ilerleyerek Özel Öğrenci olabilir veya o alanda Yüksek Lisans yapabilirsiniz.
 • Cevabını aradığınız soruyu önce kendinize sorun. Öğrenciler dersin cevap gerektiren soruları yüzeysel olarak sorarlar, birçok şeyi aynı anda yapabilme olasılığını sorgularlar. Eğer karmaşık bir şeyi nasıl yapacağınızı soruyorsanız, önce kendinize onu neden yapmak istediğinizi sorun. Belirli bir hedef doğrultusunda ilerleyin. Enerjinizi başka alanlara dağıtmak yerine yavaşlayın ve kendinize hedef belirleyin. Başka ilgi alanlarınız olsa da seçmeli derslerle destekleyebilirsiniz.
 • Aynı anda birçok şeyi yapmaya çalışmayın. Öğrenciler birkaç işi aynı anda yapmak isterler. Karmaşık bir durumun içinde olduğunuzda, isteklerinizi ve hedeflerinizi gözden geçirin. Aynı anda çok şey yaparsanız, başarısız veya memnuniyetsiz olabilirsiniz. Özgürlüğünüz sınırlanabilir. Onun yerine durmalı ve kendinize zaman ayırmalısınız. Siz Süper Kahraman değilsiniz.
 • Yeni Öğrenci topluluğu kurmayın, mevcut olana katılıp onu geliştiri Öğrencilerin hayal gücü ve sundukları yenilikler inanılmazdır. Her yeni fikir ve ilgi alanı bir grup oluşturabilir, ancak çok çeşitlilik başarısızlığa yol açabilir. Oysa ki ortak hedefler oluşturmak, ortak çalışmalar yapmak Üniversite sonrası kariyer ve sosyal yaşam için de beceriler kazandırır, hatta girişimci ve inovasyona yönelik bir anlayış katar. Hayatta yeni bir şeye başlamak kolaydır, ancak önemli olan mevcut olanın istikrarını sağlamaktır.
 • Sağlığınıza, fiziksel ve duygusal durumunuza dikkat edin. Öğrencilerin enerjilerini çok fazla tükettikleri bir gerçek. Eğer dinlenmez, spor yapmaz, beslenmenize ve uyku düzeninize dikkat etmezseniz, zihniniz ve bedeniniz zarar görebilir.

Kendinize bir mola verin; spor etkinliğine, filme, tiyatroya, konsere gitmek için birkaç saatinizi ayırın. Açık havada oturun ve bir roman okuyun, okul dışında yalnız kalabileceğiniz keyifli bir yer bulun, arkadaşlarınızla vakit geçirin, frizbi oynayın, sevdiğiniz yemekleri yiyin. Tatil yapın ve tatilden erken dönmeyin. Böylece akademik performansınız da artacak, daha verimli ve üretken olacaksınız.

 • Kendinizin mükemmel olmasını beklemeyin. Harvard Üniversitesi’ne gelmek için zaten çok şey başardınız, fakat hayat karmaşıktır ve her başarısızlık size yapıcı dersler sunar. Dünyada en iyisi olmasanız bile çalışmak istediğiniz ve mutlu olduğunuz konuları seçin, sevdiğiniz şeyleri yapın. En iyisi olmak zorunda değilsiniz. Birçok Harvard mezunu derslerinden çok, Öğretmenlerini, danışmanlarını, arkadaşlarını daha fazla hatırlıyor. Deneyiminizden keyif alın çünkü Üniversite eğitiminiz hayatınız boyunca Size eşlik edecek.
 • Son olarak benim ve başka birinin tavsiyesini uyulması gereken bir kural gibi düşünmeyin. Önemli olan ne istediğinizi anlamak, sevdiğiniz şeyleri keşfetmek, hedeflerinizin peşinden gitmek, azimli olmak, kendinize zaman ayırmaktır.

Hayat senin. Keyif al.

Harry L. Lewis

Harvard Üniversitesi Dekanı