Covid-19 Günleri ve Bahar Depresyonu

Covid-19 virüsünün ülkemizde görülmesinin üzerinden bir yıl geçti ve tam dört mevsimi geride bıraktık. Pek çok konuda virüsün hayatımızda olmasına, yaşamımızı bu eksende yürütmeye alışmış olsak bile yaşanan belirsizlik dönem dönem korku, endişe, üzüntü, mutsuzluk, yalnızlık gibi olumsuz duygular hissetmemize neden olmaktadır. Gündelik yaşam olaylarından kaynaklanan bu duyguları hissetmek hayatımızın doğal akışı içerisindedir ve geçici duygulardır. Ancak bu olumsuz duyguların süreklilik göstermesi, yaşam kalitemizi düşürmesi depresyon belirtileri olarak görülmektedir ve profesyonel müdahale gerektirebilir.

Bunun yanı sıra bir yandan bahar ayları bütün canlılığıyla gelirken, havaların ısınması, gündüzlerin uzaması ile daha aktif zaman geçirme isteğimiz artabilir. Ancak Covid-19 salgını, kısıtlamalar ve kendi bireysel önemlerimiz sebebiyle hareket alanımızın daralmasıyla ümitsizlik, öfke, sabırsızlık gibi negatif duygular hissedebiliriz. Öte yandan baharın gelişiyle hava sıcaklığındaki ani değişimler ve gün ışığının değişimi hormonal dengemizi ve biyolojik ritmimizi etkilemektedir. Metabolizmamız yeni mevsime uyum sağlamaya çalışmaktadır. Bu uyum süreci bahar yorgunluğuna neden olabilmektedir. Yorgunluk, isteksizlik, sinirlilik, tükenmişlik, uyku düzensizliği ve konsantrasyon eksikliği yaşamamıza neden olabilmektedir.

Bahar yorgunluğu daha çok mevsimsel geçişlere uyum sağlayamayan bünyelerde görülmekle birlikte, dengesiz beslenme, düzensiz uyku, stresli bir yaşam da mevsimsel depresyonu tetiklemektedir.

Covid-19 salgını ile birlikte aynı zamanda bahar yorgunluğu ile baş etmek için;

 • Öncelikle sağlıklı, yeterli ve dengeli beslenme ile vücudun ihtiyaç duyduğu enerjiyi almak gerekir. Bol su içmek, mevsim sebze ve meyvelerini tüketmek bahara kendimizi hazırlamak konusunda yardımcı olacaktır. Bunun yanında çay ve kahve tüketimini azaltıp bitki çaylarına yönelebilirsiniz.
 • Uyku düzeninize dikkat edin, dinlenmeye vakit ayırın. Sağlıklı bir uyku güne zinde başlamanın en önemli kaynağıdır.
 • Odanızı, evinizi, çalışma alanlarınızı havalandırın ve gün ışığının içeri girmesine izin verin.
 • Düşünce tarzınızı değiştirin. Pozitif düşünün. Çevrenizde ki küçük mutlulukları görmeye çalışın.
 • Geçmişe takılmak ya da gelecekle ilgili kaygılanmak yerine içinde bulunduğunuz anı yaşamaya önem verin.
 • Aileniz, arkadaşlarınız ve sevdiklerinizle sağlığınızı tehlikeye atmayacak şekilde, maske ve mesafe gerekliliğini unutmadan zaman geçirin.
 • Kendiniz için yeni hedefler belirleyin, ara sıra rutin hayatınızın dışına çıkın, yeniliklere açık olun.
 • Sanata, müziğe ve ilgi alanlarınıza zaman ayırın. Kendinizi geliştirin.
 • Hareket edin. Spor yapmak, kısa süreli yürüyüşler yapmak, bisiklete binmek gibi fiziksel aktiviteler bedeninizi harekete geçirerek metabolizmanın hızlanmasını ve vücuda yeterli oksijenin alınmasını sağlayacaktır.
 • Güzel havaları değerlendirin, mesafe ve maske gerekliliğini unutmadan doğa yürüyüşleri yapın. Tüm canlıların yeni bir mevsime uyanışına tanıklık edin.
 • Covid-19 salgını için koyulan kurallara uyun. Maske, mesafe ve temizlik bağlamındaki önleminizi almayı unutmayın.

 

Rehberlik ve Psikolojik Danışman

Burcu DURAN GÖK