Gelecek kaygısının henüz zihnimizde filizlenmemiş olması sebebiyle, lise yıllarını çok rahat bir şekilde geçiriyoruz. Lisenin bitmesiyle ise kafamızda türlü sorular dönmeye başlıyor. ‘’Hangi üniversiteyi seçmeliyim?’’ ‘’Hangi bölümü okumalıyım?’’ Öncelikle biz ne istediğimizi bilerek, ilgi ve becerilerimizin ne yönde olduğunu anlayarak kendimiz için en doğru tercihi yapmalıyız. Fakat bu tercih sonrasında bile soru işaretleri bitmiyor. Bu sefer de ‘’Üniversite bittikten sonra seçtiğim mesleği severek yapabilecek miyim?’’ sorusu aklımızı karıştırıyor. Kısacası bu kaygılar tercih yapıp bir yükseköğretim kurumuna yerleştikten sonra bile zihnimizde yer tutmaya devam ediyor. İşte bu noktada öğretmenlerimiz devreye giriyor. Onların bizlere gösterdikleri ilgi ve sıcaklık belki de bize okuduğumuz bölümü daha da çok sevdiriyor.

Buradan kendi deneyimlerimi, aynı süreçleri yaşayan ve yaşayacak olan arkadaşlarımla paylaşmak isterim. Birçok öğrenci arkadaşım gibi kafamda soru işaretleriyle Adıgüzel Meslek Yüksekokulu, Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü’ne geldim. İletişim kurmayı seven ve alan konularına ilgi duyan biri olarak Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü zaten bana cazip geliyordu. Ama bölümüme, seçtiğim mesleğe sıkı sıkıya bağlanmam; hiçbir sorumu cevapsız bırakmayan, ilgilerini bizden esirgemeyen ve hep ulaşılabilir olan öğretmenlerim sayesinde oldu diyebilirim. Ataşehir Adıgüzel Meslek Yüksekokulu öğrencileri olarak bu konuda fazlasıyla şanslı olduğumuza inanıyorum ve bu vesileyle öğretmenlerime sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum.

Bilindiği üzere, yükseköğretim eğitimimizin bir bölümünde, alanımızla ilgili faaliyet gösteren kurumlarda staj yapıyoruz. Staj deyip geçmemek lazım. İlerideki çalışma hayatımızın kısacık bir simülasyonu olan staj uygulaması, okulda öğrendiğimiz bilgileri pratiğe dökerek pekiştirmemizi sağlamasının yanı sıra karşımıza yeni fırsatlar da çıkarabiliyor. Kastettiğim; stajınız süresince kurum, işi yapabileceğinize ikna olursa ve eleman açıkları da varsa stajdan sonra size iş teklifi sunabilir.

Ben stajımı ikinci sınıfın birinci döneminin sonunda, Hekim Holding’in Kurumsal İletişim Departmanı’nda yaptım. Stajım süresince, okulda öğrendiklerimi uygulamaya ve iş işleyişinin nasıl yürüdüğünü kavramaya gayret gösterdim. Benim staja başladığım dönem Hekim Holding şirketlerinden Hekim Yapı’nın her yıl düzenli olarak gerçekleştirdiği Bayi Toplantısı’nın hazırlıklarına denk gelmişti. Açıkçası stajdan sonra kadroya alınma umuduyla bu durumu fırsat bilip, elimden geldiği kadar hazırlıklara yardım etmeye çalıştım. Yirmi günlük kısa bir staj döneminin sonunda Kurumsal İletişim Yöneticisi gayri resmi bir iş teklifinde bulundu ve nihayetinde İnsan Kaynakları tarafından resmi bir iş teklifi aldım. Şu an Hekim Holding’de Kurumsal İletişim Departmanı’nda çalışıyorum. Bir yandan iş hayatında tecrübe kazanırken, diğer yandan da İstanbul Üniversitesi Uzaktan Eğitim Fakültesi’nde yine Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümünde lisans tamamlıyorum.

Kısacası sizlere naçizane anlatmak istediğim şu ki; bizler tarafından belki çok da önemli görülmeyen staj uygulaması, doğru değerlendirildiği takdirde bir iş kapısı olabilir. Yeni mezunların iş bulmakta ne denli zorlandığını bildiğimiz bir dönemde, böyle bir fırsatın bizler için oldukça önemli olduğunu düşünüyorum.

Anlattıklarım aracılığıyla siz öğrenci arkadaşlarımın zihninizde bir fikir oluşturduysam ne mutlu… Hepimizin, istediğimiz yerlerde ve işini severek yapan bireyler olmamız dileğiyle…