Merhabalar, ben Emine Çavdar. Adalet Programı mezunuyum. Ataşehir Adıgüzel Meslek Yüksekokulu ile olan hikayemi tercih sürecimden itibaren paylaşmak isterim.
Tercih sürecinde uzun araştırmalar yaptım ve sonucunda Ataşehir Adıgüzel Meslek Yüksekokulu Adalet Programını tercih ettim ve yerleştim. Meslek Yüksekokulumuzu tercih etmemdeki en büyük etken akademik kadronun yetkinliği ve gerçekleştirilen etkinlikler oldu. Etkinlikler sadece sosyal alanlarda değil özellikle sektörel ve akademik olarak da bizi çok geliştirdi. Adalet Programı olarak İstanbul Adliyesi’ne gerçekleştirilen gezilerin ve gerçek duruşma deneyimlerinin öğrencilere henüz eğitim hayatında çok ilham verdiğini söyleyebilirim. Çünkü gelecekte nasıl bir ortamda çalışacağımız, nasıl bir sektörde olacağımızın en büyük deneyimini henüz öğrenciyken yaşıyorduk. Ayrıca sektörel iş birlikleri sayesinde stajımızı da tamamladık. Ben stajımı İstanbul Adliyesi’nde yaptım ve iş hayatının tüm detaylarını stajımda görmeye başladım. Stajım bittiğinde kendimi iş hayatına daha hazır hissediyordum.
İşimi hala ilk günkü heyecan ve sevgiyle yapıyorum. Mesleğinizi seçerken size uygun olup olmadığına ve programın size sunduğu imkanlara kendinizi geliştirebileceğiniz alanları araştırmanız gerektiğine inanıyorum. Tüm bu adımları gerçekleştirirseniz başarı sizinle olacaktır.

 

Ben Ahmet Tanrıkulu. Ataşehir Adıgüzel Meslek Yüksekokulu 2019 Bilgisayar Programcılığı Programı mezunuyum. İki yıllık eğitimim süresince alanında oldukça deneyimli bölüm hocalarımızdan birçok şey öğrendim. Alanım için gerekli olan eğitimin yanı sıra program dışı derslerden, gezilerden ve aktivitelerden de oldukça keyif aldım. İki yıllık eğitim sürecimi hem akademik hem de sosyal olarak oldukça iyi değerlendirdiğimi düşünüyorum. Hala sürdürdüğüm dostluklar kurdum. Okul hayatımda ve mezuniyetim sonrasında da keyifli anılarımız oldu ve olmaya devam ediyor. Stajımı yaptığım firmalardan hala iş teklifleri alıyorum. Şu an lisans eğitimime devam ediyorum aynı zamanda mobil uygulamalar geliştiriyorum. Mezun olduktan sonra Dikey Geçiş Sınavı’na girdim ve kazandım. Şuan İstanbul’da bir üniversitede Yazılım Mühendisliği okuyorum. Üniversite hayatımda da Ataşehir Adıgüzel Meslek Yüksekokulu’nda öğrendiğim bilgilerden oldukça yararlanıyorum. Tüm hocalarıma bana kattıkları her şey için teşekkür ediyorum.

 

Merhaba ben Caner Bıçakcı. Ataşehir Adıgüzel Meslek Yüksekokulu Bilgisayar Programcılığı mezunuyum. Şu an Marmara Üniversitesi’nde Bilgisayar Mühendisliği okumaktayım. Ataşehir Adıgüzel Meslek Yüksekokulu’na yatay geçiş ile başka bir üniversiteden geldim. Ataşehir Adıgüzel Meslek Yüksekokulu’na yatay geçiş yapmadan önce okula gelip hocalarımızdan gerekli bilgileri alıp süreç hakkında bilgi edindim. Bunun ardından yatay geçiş için doğru bir tercih yaptığıma karar verip başvurumu yaptım ve kabul edildim. Derslerimizin işlenmesi sırasında oldukça anlaşılır ve eğitici bir anlatım mevcuttu. Bu durum eğitimim için oldukça katkı sağlayıcı oldu ve olabildiğince iyi notlar alıp mezun olmamı sağladı. Burada çok güzel arkadaşlıklar edindim, görüşmeye devam ettiğim yakın arkadaşlarım bulunmakta. Bu süreçte her konuda bana yardımcı olan hocalarıma ve okul yönetimine minnettarım.

 

 

Gelecek kaygısının henüz zihnimizde filizlenmemiş olması sebebiyle, lise yıllarını çok rahat bir şekilde geçiriyoruz. Lisenin bitmesiyle ise kafamızda türlü sorular dönmeye başlıyor. ‘’Hangi üniversiteyi seçmeliyim?’’ ‘’Hangi bölümü okumalıyım?’’ Öncelikle biz ne istediğimizi bilerek, ilgi ve becerilerimizin ne yönde olduğunu anlayarak kendimiz için en doğru tercihi yapmalıyız. Fakat bu tercih sonrasında bile soru işaretleri bitmiyor. Bu sefer de ‘’Üniversite bittikten sonra seçtiğim mesleği severek yapabilecek miyim?’’ sorusu aklımızı karıştırıyor. Kısacası bu kaygılar tercih yapıp bir yükseköğretim kurumuna yerleştikten sonra bile zihnimizde yer tutmaya devam ediyor. İşte bu noktada öğretmenlerimiz devreye giriyor. Onların bizlere gösterdikleri ilgi ve sıcaklık belki de bize okuduğumuz bölümü daha da çok sevdiriyor.

Buradan kendi deneyimlerimi, aynı süreçleri yaşayan ve yaşayacak olan arkadaşlarımla paylaşmak isterim. Birçok öğrenci arkadaşım gibi kafamda soru işaretleriyle Adıgüzel Meslek Yüksekokulu, Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü’ne geldim. İletişim kurmayı seven ve alan konularına ilgi duyan biri olarak Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü zaten bana cazip geliyordu. Ama bölümüme, seçtiğim mesleğe sıkı sıkıya bağlanmam; hiçbir sorumu cevapsız bırakmayan, ilgilerini bizden esirgemeyen ve hep ulaşılabilir olan öğretmenlerim sayesinde oldu diyebilirim. Ataşehir Adıgüzel Meslek Yüksekokulu öğrencileri olarak bu konuda fazlasıyla şanslı olduğumuza inanıyorum ve bu vesileyle öğretmenlerime sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum.

Bilindiği üzere, yükseköğretim eğitimimizin bir bölümünde, alanımızla ilgili faaliyet gösteren kurumlarda staj yapıyoruz. Staj deyip geçmemek lazım. İlerideki çalışma hayatımızın kısacık bir simülasyonu olan staj uygulaması, okulda öğrendiğimiz bilgileri pratiğe dökerek pekiştirmemizi sağlamasının yanı sıra karşımıza yeni fırsatlar da çıkarabiliyor. Kastettiğim; stajınız süresince kurum, işi yapabileceğinize ikna olursa ve eleman açıkları da varsa stajdan sonra size iş teklifi sunabilir.

Ben stajımı ikinci sınıfın birinci döneminin sonunda, Hekim Holding’in Kurumsal İletişim Departmanı’nda yaptım. Stajım süresince, okulda öğrendiklerimi uygulamaya ve iş işleyişinin nasıl yürüdüğünü kavramaya gayret gösterdim. Benim staja başladığım dönem Hekim Holding şirketlerinden Hekim Yapı’nın her yıl düzenli olarak gerçekleştirdiği Bayi Toplantısı’nın hazırlıklarına denk gelmişti. Açıkçası stajdan sonra kadroya alınma umuduyla bu durumu fırsat bilip, elimden geldiği kadar hazırlıklara yardım etmeye çalıştım. Yirmi günlük kısa bir staj döneminin sonunda Kurumsal İletişim Yöneticisi gayri resmi bir iş teklifinde bulundu ve nihayetinde İnsan Kaynakları tarafından resmi bir iş teklifi aldım. Şu an Hekim Holding’de Kurumsal İletişim Departmanı’nda çalışıyorum. Bir yandan iş hayatında tecrübe kazanırken, diğer yandan da İstanbul Üniversitesi Uzaktan Eğitim Fakültesi’nde yine Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümünde lisans tamamlıyorum.

Kısacası sizlere naçizane anlatmak istediğim şu ki; bizler tarafından belki çok da önemli görülmeyen staj uygulaması, doğru değerlendirildiği takdirde bir iş kapısı olabilir. Yeni mezunların iş bulmakta ne denli zorlandığını bildiğimiz bir dönemde, böyle bir fırsatın bizler için oldukça önemli olduğunu düşünüyorum.

Anlattıklarım aracılığıyla siz öğrenci arkadaşlarımın zihninizde bir fikir oluşturduysam ne mutlu… Hepimizin, istediğimiz yerlerde ve işini severek yapan bireyler olmamız dileğiyle…

 

Ben Burak Furkan Yıldız, Ataşehir Adıgüzel Meslek Yüksekokulu Mekatronik Programı mezunuyum.

Şuan Migros Sanal Market’te Ürün Sorumlusu olarak çalışıyorum. Mezun olduğum Mekatronik Programı oldukça uygulama ağırlıklı olan ve olması gereken bir program olduğu için tercihlerimde Meslek Yüksekokulumuza yer verdim ve kazandım. Derslerimizde uygulama ağırlıklı bir müfredat olduğu için teknik donanım ve içerik olarak sektöre öğrencilik yıllarımdan hazırlandığımı düşünüyorum. Bunun yanında uygulama ve sektör odaklı eğitime ek olarak teorik anlamda da kendimizi geliştirebildik.

Şimdi alanında öncü bir firmada çalışıyorum ve aldığım eğitim sayesinde kendimi sektöre çok yakın hissediyorum. Bu sektöre hazırlanan arkadaşlarıma tavsiyem kendilerini alanda her açıdan geliştirmeleri ve uygulama eğitimlerine ağırlık vermeleri olacaktır.

 

 

Ben Berhan Kalkan. 2019 yılında Mekatronik Programından mezun oldum. Çoğu arkadaşım mezun olduktan sonra direkt sektörde çalışmaya başladı, bense akademik yolculuğuma devam etmeye karar verdim.

Ataşehir Adıgüzel Meslek Yüksekokulu’nda Mekatronik Programında okurken eğitimimi 4 yıla tamamlamaya karar vermiştim. Meslek Yüksekokulumuzun bizlere bu konudaki desteği oldukça fazlaydı. Bizim için düzenlenen Dikey Geçiş Sınavı ile ilgili bilgilendirme seminerlerine katıldım. Bu seminerler önümde çizeceğim yol için oldukça yararlı oldu. Karar vermemde, önümde nasıl bir sınav olacağına ve neler yapmam gerektiğine karar vermemi sağladı. Dikey Geçiş Sınavına girdim ve Türkiye 3.144’sü oldum. Bu başarımda hocalarımın ve Meslek Yüksekokulumuzun DGS düşünen öğrencilere yardımı oldukça önemlidir. Şimdi tam burslu olarak İstanbul’da bir vakıf üniversitesinde Elektrik Elektronik Mühendisliği okuyorum.

Mekatronik Programında okuyan arkadaşlarıma; mezun olduktan sonra direkt sektörde çalışsalar da Dikey Geçiş Sınavı ile eğitim hayatlarına devam etseler de mutlaka kendilerini her alanda geliştirmelerini öneririm. Akademik olarak ilerlemek istiyorsanız hocalarımızla görüşüp neler yapabileceklerinizi henüz öğrenciyken planlayabilirsiniz. Geleceğinizi eğitim hayatınıza başladığınızda planlarsanız başarı size daha yakın olacaktır.

 

Merhaba, ben Dilan Bunulday .

Ataşehir Adıgüzel Meslek Yüksekokulu 2019 Optisyenlik programı mezunlarından biriyim.

İlk olarak bu bölümü okumaya nasıl karar verdiğimi sizlerle paylaşmak isterim.

Sektörle tanışmam, 2016 yılında liseden mezun olduğumda 20 yıldır bu alanda geçmişi olan kuzenimin beni yönlendirmesi ile oldu. Optisyenlik programı mezunları kendi optik firmasını açma hakkına sahip olduğu için Optisyenlik okumaya karar verdim. Mezun olduktan sonra kendi mağazamızı açsak ta sektörde başarılı olmak için bilgi açısından, ülkedeki ve dünyadaki gelişmeleri takip ederek göz hastalıkları ve çözüm yolları konusunda kendimizi geliştirmemiz çok önemlidir.

Hayatımın her alanında insancıl ve yenilikçi biri oldum, insanların yardıma ihtiyacı olduğu her alanda onlara yardımcı olmaya çalıştım. Bu nedenle hizmet sektörünü hep yapabileceğim işler arasında bulundurdum. Sınava girdikten sonra tercihlerimi Optisyenlik programına yaptım. İstanbul’un bilinen bir üniversitesinde burslu olarak Optisyenlik programını kazansam da fiziki şartlar ve eğitimin yetersizliği sebeplerinden dolayı tekrar sınava girmeye karar verdim. Bu kez Ataşehir Adıgüzel Meslek Yüksekokulu Optisyenlik programını kazandım. Okula gelip program ile ilgili olarak görüştüğümde çok herkes güler yüzlüydü ve samimi bir ortam vardı, program ile ilgili bilgilendirme yapıldı. yüksekokulumuzu seçmemde bu etmenler bana oldukça yardımcı oldu.

Programda hocalarımın verdiği kaliteli eğitimler sayesinde tüm derslerimi başarı ile geçtim. Gerek teorik dersler gerek uygulama derslerimizin hepsinde büyük emekler vardı. Optisyen adayları olan bizleri akademik ve sektörel olarak geliştirmek için sürekli optik cam ve lens firmalarına, fabrikalarına ve fuarlarına geziler düzenlendi.  Bu anlamda kendimi hep çok şanslı hissettim ve bilgi hazineme sürekli yeni bilgiler ekledim.

İş hayatına ve sektöre ilk olarak staj için seçtiğim bir firmada başladım. Bu süre zarfında bilmedigim konularda ve kendimi yetersiz hissettiğim yerlerde hocalarıma danıştım.

Mezun olduktan hemen sonra bir firmada mesul müdür olarak çalışmaya başladım.  Yaklaşık bir buçuk yıldır aynı firmada görev yapmaktayım. Mesleğimi hakkıyla yapmaya çalışan bir Optisyen olduğumu düşünüyorum.

Ve iyi ki Optisyenim!

Son olarak teşekkürlerim var ,

Beni bu mesleğe yönlendiren kuzenim Metin’e, bütün eksiklerimi tamamlayan bana hep yardımcı olan ustam İbrahim Bey’e, başta Müdürümüz olmak üzere bütün Ataşehir Adıgüzel Meslek Yüksekokulu akademik kadrosuna ve özellikle Nihan Özkan Aytekin ile  Onur Karakuş hocalarıma bana kattıkları değerler ve eğitim için minnettarım.

 

Merhaba, ben Figen Kerimoğlu. Optisyenlik programı mezunuyum. 1999 yılında kurumsal bir işletmede başladığım mesleğimebir süre devam ettikten sonra eşimin de tecrübeli bir optisyen olması nedeniyle birlikte optik mağazamızı açtık. Bilgi birikimimi akademik olarak ta geliştirmem gerektiğini fark ettiğim için Ataşehir Adıgüzel Meslek Yüksekokulu Optisyenlik programını tercih ettim ve kayıt oldum.

Ataşehir Adıgüzel Meslek Yüksekokulu’nu tercih etmemdeki başlıca unsurlar sektörel iş birlikleri ve sektör odaklı eğitim vermesiydi. Ayrıca benim gibi İstanbul dışında yaşayan ve çalışanlar için de lokasyonunun uygun olması büyük bir artı oldu.

Optisyenlik mesleğinde laboratuvar ve montaj bilgisinin önemi sektörel deneyimlerimde de karşıma çıkıyor. Meslek Yüksekokulumuz bu konularda da hem akademik kadrosuyla hem de teknolojik alt yapısıyla yetkin bir eğitim veriyor. Optisyenlik mesleğini seçmek isteyen ve programda okuyan arkadaşlarıma kendilerini geliştirmenim, geniş bir vizyona sahip olmanın ve yaptıkları işi en iyi şekilde yapmak için emek vermenin çok önemli olduğunu belirtmek isterim.

Bana kattıkları için tüm hocalarıma teşekkür ediyorum.

 

Merhabalar, ben Yağmur Özkan. Ataşehir Adıgüzel Meslek Yüksekokulu Sivil Havacılık Kabin Hizmetleri Programı mezunuyum. Şuan Pegasus’ta Kabin Memuru olarak görev yapmaktayım. Sivil Havacılık Kabin Hizmetleri programını isteyerek tercih ettim ve okurken de, stajımı yaparken de mezun olduktan sonra çalışırken de seçtiğim mesleğimden çok keyif almaktayım.

Mesleğimde İngilizce çok önemli olduğu için Ataşehir Adıgüzel Meslek Yüksekokulu’nda bir yıl İsteğe Bağlı Hazırlık Sınıfı’nda okudum. Hazırlık Sınıfında birinci olduğum için okul yönetimimiz beni Malta’ya göndermişti. Bu deneyim bana hem büyük bir motivasyon kaynağı, hem İngilizcemi geliştirme fırsatı sundu hem de farklı kültürden arkadaşlar edinmeme yardımcı oldu. Kabin Memuru olarak her gün İngilizce’nin önemini tekrar tekrar anladığımı belirtmek isterim. Bu nedenle Sivil Havacılık Kabin Hizmetleri Programını seçmek isteyen tüm adaylara ve mezun olacak arkadaşlarıma İngilizcelerini geliştirmelerini öneririm.

Kabin Memuru olmadan önce İstanbul Yeni Havaalanı’nda THY Yer Hizmetlerinde çalıştım. Alanımla ilgili olarak uçuşun yanında yer hizmetleri ile ilgili de deneyim sahibi olma fırsatım oldu ve mesleğimi seçerken neyi yapmak isteyip neyi yapmak istemediğimi de anlamış oldum.

Sevdiğiniz mesleği yapmak, kendi düzeninizi oluşturmak, kazandığınız tecrübelerle kendinizi geliştirmek için öğrencilik zamanlarınızdan itibaren kendinize zaman ayırmanızı öneririm. Böylece hem alanınızda hem de alanınızı ilgilendiren farklı konularda da bilgi ve deneyim sahibi oluyorsunuz. İş hayatında en önemli kriterlerden birisinin bu olduğunu düşünüyorum. Hocalarınızdan, arkadaşlarınızdan ve çevrenizden kendinize ne kadar çok şey katarsanız geri dönüşünü göreceğinize inanıyorum.

 

Merhaba, ben Hakan Ketenci. Öncelikle 2017 yılında eğitimime başladığım Ataşehir Adıgüzel Meslek Yüksekokulu’nda mezun olduktan sonra; başta üzerimde emekleri bulunan öğretmenlerime ve her türlü sorunumuzda bize destek olan okul yönetimine teşekkürlerimi sunarım.

Öğrenciliğim sırasında kariyer hayatıma başladım. İlk iş deneyimim olan Delta Hospital’da Hasta Kabul pozisyonunda 1 yıl çalıştım. Ardından şimdi de kariyerime devam ettiğim VM MedicalPark Hastanesine geçtim. Öğrenciliğim sırasında edindiğim bilgiler sektörde kariyer hayatımda her gün karşıma çıkıyor. Sektörün beklentilerine yönelik eğitim almanın kazançlarını çalışırken rahatlıkla görebiliyorum.

 

Merhaba ben Cebrail Cem Yılmaz. Ataşehir Adıgüzel Meslek Yüksekokulu, Sivil Havacılık ve Kabin Hizmetleri bölümü mezunuyum.

Okulumuzun SHGM onaylı bir kurum olması bana kendi alanımda çok büyük bir avantaj sağladı. Bu alanda kişisel gelişimin, tecrübelerin, bilginin ve İngilizce bilgisinin gelişmişliği önemli bir yere sahiptir. Bütün bu gerekliliklere ulaşmak için sarf ettiğim çabalar ve okulda gördüğüm eğitimler aynı zamanda değerli hocalarımın katkıları ile güzel bir eğitim hayatının sonrasında Pegasus Hava Yolları’nın kabin ekibinin bir parçası oldum. Hedeflerime ve hayallerime ulaşmamda bana yardımcı olan değerli hocalarıma teşekkür ediyorum. Bu alana dair hayalleri olan arkadaşlarım ve henüz başlamış olanların en yakın zamanda hayallerini gerçekleştirmelerini diliyorum 🙂

 

Merhabalar, Ben Mehmet Dalkılınç.

Eğer havacılığa gönül verdiyseniz kesinlikle doğru yerdesiniz. Havacılık alanında uzman, sıcakkanlı ve bizleri her daim ileriye götüren eğitmenlerimizle harika bir eğitim dönemi geçirdik. Okulumuz SHGM tarafından onaylı olduğundan,  mezun olduğumuzda Kabin Ekibi Temel Eğitim Sertifikası, Kızılay ve Sağlık Bakanlığı tarafından onaylı İlk Yardım Sertifikası almaya hak kazandık. Bunlar işe giriş sürecinde hep bir adım önde olmamızı sağladı. Şu anda Pegasus Hava Yolları’nda Kabin Memuru olarak görev yapmaktayım. Eğitim hayatıma dönüp baktığımda ” İyi ki bu okuldan mezun olmuşum. ” diyebiliyorum.