Hayallerinizi şehrin merkezinde gerçekleştirin!

ÖZGÜVEN VE ÖZGÜVENİ GELİŞTİRME YOLLARI

Bireyin kendine, fikirlerine, duygularına inanması, içinde bulunduğu durumu gerçekçi bir yaklaşımla değerlendirebilmesi özgüven olarak tanımlanabilir.
Sürekli değişen dünyaya uyum sağlamak güven duygusunun yaşam boyu gelişmeye devam eden bir süreç olduğunun göstergesidir. Zaman zaman birey kendisiyle ilgili durumlar karşısında duygusal iniş çıkışlar yaşayabilir.
Bu değişim ve duygusal gelgitler karşısında özgüven sahibi bireyler kendisi hakkında doğu kararlar verebilir, karşılaştığı durumlar karşısında olumlu tavır takınabilir, kendini bütün özellikleriyle kabullenir, davranışlarının sorumluluğunu üstlenebilir, kendi sınırlarını belirleyebilir. Kendisine ve başkalarına saygı duyar ve değişime açıktır.
Başarısızlığı, hata yapmayı, kaybetmeyi, yaşadığı olumsuz deneyimleri göze alabilir ve bunlarla baş edebilir. Yeni ve zorlu durumlar karşısında girişken davranır.

Özgüveni düşük olan bireyler ise; başkalarıyla iletişimlerinde genelde hassas ve alıngan davranır, olumsuz durumlarla baş etmekte zorlanır, kendilerini başkaları ile kıyaslar ve her zaman diğerlerinin daha başarılı daha mutlu olduğuna inanır, kendini aşağı görür, kendi başarılarını küçümser. Kendisiyle ilgili olumsuz ve yargılayıcı bir tavır içindedir. Sürekli öfkeli, umutsuz, mutsuz ve kaygılı bir ruh halindedir.
Güven duygusu değişim gösterir ve geliştirilebilir. Peki, özgüvenimizi geliştirmek için neler yapabiliriz?
Öncelikle kendinizi tanıyın. Güçlü ve geliştirmeniz gereken yönlerinizin farkına varın. Olumlu ve olumsuz yönlerinizle kendinizi kabul edin ve kendinizi sürekli geliştirmek için çabalayın, bu çabanın sonuçtan daha değerli olduğunu bilin.
Güçlü ve olumlu yönlerinize, neler yapabildiğinize odaklanın. Risk alın, değişime açık olun, yeni deneyimlerinizi karşınıza çıkan fırsatlar olarak değerlendirin.

Kendinizi olumsuz olarak nitelemeyin, yaşadığınız olumsuz bir durumu genellemeyin. Kendinize yönelik hissettiğiniz olumsuzluğun sadece o an ki olaya veya özelliğinize yönelik hisleriniz olduğunu unutmayın. Kişiliğinize karşı değil davranışlarınıza karşı eleştiride bulunun ve olumlu yönde değiştirmeye çalışın.
Kendinize, kendi fikirlerinize değer verin, başkalarının fikirlerine ve eleştirilerine açık olun.
Kendinize karşı emir cümleleri kurmayın, önceliklerinizi belirleyin, ne istediğinizi bulmaya çalışın. Neler yapabileceğinizi sorgulayın ve bu konuda çaba gösterin. Hedeflerinizin ise gerçekçi ve ulaşılabilir olmasına önem verin.
Yaşadığınız problemler ile yüzleşin, problemleri çözmeye çalışın, endişeye kapılmayın ve problemlerden kaçmayın. Gerektiğinde profesyonel desteğe başvurun.
Her zaman başarılı ve mutlu olmamız mümkün olmayabilir. Önemli olan bunun farkına varabilmek ve olumlu düşünebilmektir.
Aynı zamanda unutulmamalıdır ki; güçlü yanlarımızı görmeyecek, olumlu özelliklerimizi yok sayacak kadar kendimize az güvenmek de, sınırlarımızı, eksik yönlerimizi farketmeyecek kadar aşırı özgüvene sahip olmak da kişiliğimizi ve ilişkilerimizi olumsuz etkilemektedir.

KAYNAK:
Yurtseven, Filiz. Kendine Güven Sorunları (syf.55), Yaşadıkça: Ruhsal Sorunlar ve Başa Çıkma Yolları. İstanbul, İmge Yayınevi. Şubat, 2011.

            Bütün bunlar size yardımcı olmuyorsa bir uzmana danışmanız faydalı olacaktır. Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Birimi olarak yıl boyunca yanınızdayız.

Burcu GÖK  
Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Uzmanı

burcugok@adiguzel.edu.tr

PDR Uzmanı Burcu Gök’ün tüm yazılarını okumak için tıklayın…