Merhaba, ben Dilan Bunulday.

Ataşehir Adıgüzel Meslek Yüksekokulu 2019 Optisyenlik programı mezunlarından biriyim.

İlk olarak bu bölümü okumaya nasıl karar verdiğimi sizlerle paylaşmak isterim.

Sektörle tanışmam, 2016 yılında liseden mezun olduğumda 20 yıldır bu alanda geçmişi olan kuzenimin beni yönlendirmesi ile oldu. Optisyenlik programı mezunları kendi optik firmasını açma hakkına sahip olduğu için Optisyenlik okumaya karar verdim. Mezun olduktan sonra kendi mağazamızı açsak ta sektörde başarılı olmak için bilgi açısından, ülkedeki ve dünyadaki gelişmeleri takip ederek göz hastalıkları ve çözüm yolları konusunda kendimizi geliştirmemiz çok önemlidir.

Hayatımın her alanında insancıl ve yenilikçi biri oldum, insanların yardıma ihtiyacı olduğu her alanda onlara yardımcı olmaya çalıştım. Bu nedenle hizmet sektörünü hep yapabileceğim işler arasında bulundurdum. Sınava girdikten sonra tercihlerimi Optisyenlik programına yaptım. İstanbul’un bilinen bir üniversitesinde burslu olarak Optisyenlik programını kazansam da fiziki şartlar ve eğitimin yetersizliği sebeplerinden dolayı tekrar sınava girmeye karar verdim. Bu kez Ataşehir Adıgüzel Meslek Yüksekokulu Optisyenlik programını kazandım. Okula gelip program ile ilgili olarak görüştüğümde çok herkes güler yüzlüydü ve samimi bir ortam vardı, program ile ilgili bilgilendirme yapıldı. yüksekokulumuzu seçmemde bu etmenler bana oldukça yardımcı oldu.

Programda hocalarımın verdiği kaliteli eğitimler sayesinde tüm derslerimi başarı ile geçtim. Gerek teorik dersler gerek uygulama derslerimizin hepsinde büyük emekler vardı. Optisyen adayları olan bizleri akademik ve sektörel olarak geliştirmek için sürekli optik cam ve lens firmalarına, fabrikalarına ve fuarlarına geziler düzenlendi.  Bu anlamda kendimi hep çok şanslı hissettim ve bilgi hazineme sürekli yeni bilgiler ekledim.

İş hayatına ve sektöre ilk olarak staj için seçtiğim bir firmada başladım. Bu süre zarfında bilmedigim konularda ve kendimi yetersiz hissettiğim yerlerde hocalarıma danıştım.

Mezun olduktan hemen sonra bir firmada mesul müdür olarak çalışmaya başladım.  Yaklaşık bir buçuk yıldır aynı firmada görev yapmaktayım. Mesleğimi hakkıyla yapmaya çalışan bir Optisyen olduğumu düşünüyorum.

Ve iyi ki Optisyenim!

Son olarak teşekkürlerim var ,

Beni bu mesleğe yönlendiren kuzenim Metin’e, bütün eksiklerimi tamamlayan bana hep yardımcı olan ustam İbrahim Bey’e, başta Müdürümüz olmak üzere bütün Ataşehir Adıgüzel Meslek Yüksekokulu akademik kadrosuna ve özellikle Nihan Özkan Aytekin ile  Onur Karakuş hocalarıma bana kattıkları değerler ve eğitim için minnettarım.