Hayallerinizi şehrin merkezinde gerçekleştirin!

BU DÖNEM BAŞKA DÖNEM

Bir yandan yeni insanlarla yeni bir çevreyi paylaşacağınız, yeni bir eğitim serüvenine başlamanın heyecanı, öte yandan yeni sorumluluklar, yeni kararlar, kişisel ve akademik gelişim çabaları ve birey olmak süreciyle 2017-2018 eğitim öğretim dönemi başlıyor.

Bu dönem pek çok sosyal, kişisel ve çevresel değişimle karşılaştığınız aynı zamanda ergenlikten yetişkinliğe geçiş yaptığınız dönemdir.

Yükseköğrenim süreci farklı kültürlere, kişiliklere ve özelliklere sahip insanlarla tanışmak ve arkadaşlık kurmak, akademik takibinizi sağlamak, dersleriniz için gereken çalışmaları yapmak, bütün sorumluluklarınızı tek başınıza üstlenmek, bunların yanı sıra şehir dışından gelen öğrencilerin evine, aile ve arkadaşlarına özlem duyması gibi pek çok mücadele sürecini de beraberinde getirir.

Çevresel, sosyal ve kişisel alanda birçok değişimle karşılaşacağınız bu sürece uyum sağlayabilmek yeni bir düzenin işlemesi için oldukça önemlidir. Bu yeni koşullarla baş etme süresi ve tarzı her birey için farklılık göstermektedir. Kimi öğrenci hemen uyum sağlayabilirken kimi öğrenci adaptasyon sürecinde karamsarlık, kaygı, takıntılı düşünceler, hatta bedensel rahatsızlıklar yaşayabilir. Ancak bu geçici bir süreçtir.

            Bu dönemde karşılaşılan farklılıklar ve sorunlarla baş etmek ve sürece alışmak için kendinize zaman tanıyın, kendinize güvenin, iletişim ve problem çözme becerilerinizi geliştirin. Kendinizi ve çevrenizi gözlemleyin, yeniliğe açık ve hoşgörülü olun. Bir yükseköğretim kurumunda olmanın şimdiki hayatınız ve gelecek planlarınız için yerini ve hayallerinize giden bir basamak olduğunu hatırlayın, okulu bırakmak, bölüm değiştirmek gibi konularda ani kararlar vermemeye çalışın. Sosyal etkinliklere, kulüp faaliyetlerine ve organizasyonlara katılarak hem sizinle benzer ilgi alanlarına sahip insanlarla tanışın hem kişisel gelişiminize katkı sağlayın.

            Sizin için yeni bir başlangıç olan bu akademik ortamda öğrenmeye ve gelişime açık olun, derslerle ve okulla bağlarınızı koparmayın, ders saatleriniz ve ders programınız daha esnek olacağı için kalan zamanınızda kampüs içinde ve dışında sizin için faydalı olacak çalışmalara katılmaya çalışın.  

            Bütün bunlar size yardımcı olmuyorsa bir uzmana danışmanız faydalı olacaktır. Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Birimi olarak yıl boyunca yanınızdayız.

Burcu GÖK  
Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Uzmanı

burcugok@adiguzel.edu.tr

PDR Uzmanı Burcu Gök’ün tüm yazılarını okumak için tıklayın…